Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi

Değerli meslektaşlarımız,
Bilindiği üzere 25 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen olağan genel kurulla birlikte Türk PDR Derneği Genel Merkezi yeni yönetimi ve kurulları seçilmiştir. Yeni yönetim kurulu ile birlikte Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi’nde de değişiklik ihtiyacı doğmuştur. Öncelikle 1990 yılından bugüne kadar dergimize önemli katkıları olan başta editörlerimize, hakemlerimize ve yazarlarımıza teşekkürü bir borç biliriz. Onların emekleri sayesinde dergimiz kesintisiz olarak yayın hayatını sürdürmüş ve alanımızın gelişmesine önemli katkılar sunmuştur. Bundan sonraki süreçte de siz; alanımızın tüm paydaşlarının desteklerine ihtiyacımız olacağını ve sizlerin katkınızın çok değerli olduğunu bildirmek isteriz.
Yenilenen yayın kurulu olarak Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi için hedeflerimizi aşağıda bilgilerinize sunuyoruz:

  • Uluslararası indeksler; Dergimiz köklü bir geçmişe sahiptir ancak henüz istenilen derecede uluslararası saygın indekslerde taranması sağlanamamıştır. Dolayısıyla öncelikli hedefimiz dergimizin bu indekslerce taranması için çalışmaktır. Bu bağlamda, dergimizin yayın kuruluna uluslararası bilim insanlarını da dahil etme kararı alınmıştır.
  • Yayın sürecini hızlandırmak; Dergimize gönderilen çalışmalar hızlı bir şekilde editörlerimizce değerlendirilecek ve hakem süreçleri kısa süre içerisinde başlatılacaktır. Yayın sürecini hızlandırabilmemiz adına hakemlerimizin de özverili çalışmalarına ihtiyacımız vardır. Ayrıca hem süreci hızlandırmak hem de indekslere başvurabilmek adına dergimizin sayısını artırma kararı da alınmıştır. 2018 yılından itibaren üç sayıya çıkarılmıştır. Bu yıl Nisan-Eylül-Aralık aylarında yayımlanacaktır. 
  • Niteliği artırmak; Dergimizin odak-kapsamı “psikolojik danışman eğitimi”, “okul psikolojik danışmanlığı”, “kariyer psikolojik danışmanlığı”, “aile psikolojik danışmanlığı”, “rehabilitasyon psikolojik danışmanlığı”, “madde bağımlılığı psikolojik danışmanlığı” ve “ruh sağlığı psikolojik danışmanlığı” alanlarında olacaktır. Bununla birlikte, tüm çalışmalarda uluslararası standartlar gözetilerek “çıkar çatışması”, “fonlama”, etik uygunluk” ve “yazar katkıları” kısımları yer alacaktır.

Saygılarımızla.

Baş Editör
Dr. Cengiz Şahin

Editörler
Dr. M. Engin Deniz
Dr. Leyla Ercan
Dr. Seydi Ahmet Satıcı

 

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi (Türk PDR Dergisi), Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği tarafından yayınlanır. Türk PDR Dergisi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanındaki kuramsal ve uygulamalı özgün araştırma, inceleme ve derlemelerin yayınlandığı hakemli ve bilimsel bir dergidir.

Dergi Ana Sayfa Görseli

Duyurular

 

Yeni Yayın Kurulu

Yeni Yayın Kurulu hakkında duyuru + devamını oku
Yayın Tarihi: 2018-04-12
 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Dergisi İyileştirme Süreci Hakkında

Derneğimiz tarafından ilk sayısının basıldığı 1990 yılından bu yana yayın hayatında olan Türk PDR Dergisi editör, hakem ve yazarlarımızın özverili katkıları ile bugünlere gelmiştir. + devamını oku
Yayın Tarihi: 2015-11-23
 
+ tüm duyurular

Cilt 7, Sayı 48 (2017)

Editörden

Editörden
Prof. Dr. Filiz Bilge, Prof. Dr. Aydoğan Aykut Ceyhan, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Palancı

Makaleler

Pınar Çağ, İbrahim Yıldırım
PDF
Raşit Avcı, Ayşe Rezan Çeçen Eroğul, Saide Umut Zeybek
PDF
Ercan Yayla, F. Ebru İkiz
PDF
Seda Donat Bacıoğlu, Oya Onat Kocabıyık, Asude Malkoç
PDF
Hatice İrem Özteke Kozan, Erdal Hamarta
PDF
Ayşenur Büyükgöze Kavas
PDF
Eylem Gökçe Türk, Aylin Demirli Yıldız
PDF
Sevgi Özgüngör, Asuman Duatepe Paksu
PDF
Nilgün Öztürk, Mustafa Kutlu
PDF
Serkan Volkan Sarı, Fedai Kabadayı, Mustafa Şahin
PDF
Bengü Börkan, Gizem Öztemür, Osman Yılmaz, Şeyda Çetintaş, Betül Gülcan, Merve Özcan
PDF